Zelená v projektu Krokus

          I v současném světě je stále třeba přibližovat zejména mladým lidem tematiku šoa a zvyšovat tak povědomí o nebezpečích diskriminace, předsudků a fanatismu.
          Na Zelené – ZŠ Boskovice, nám. 9. května se o to dlouhodobě snažíme. Žáci jsou v průběhu školní docházky přiměřeně věku postupně informováni prostřednictvím výuky, besed, přednášek, knih, exkurzí, filmů a dokumentů o této problematice.
          Proto se žáci IX. A v pondělí 24. října 2022 vydali do proluky v židovském městě U Koupadel, aby s podporou iniciativy Zelená peřina vysadili přes 300 kusů cibulek žlutých krokusů jako připomínku 1,5 milionu židovských dětí a tisíců dalších dětí, jež zemřely během šoa.
          Zapojili se tak do celosvětového projektu Krokus, který realizuje irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) ve spolupráci se Židovským muzeem v Praze.
          Žlutá barva připomíná žlutou Davidovu hvězdu, kterou museli Židé během války nosit. Krokusy by měly ideálně vykvést na přelomu ledna a února, v blízkosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu (27. ledna). Kolemjdoucím by mohly pomoci zamyslet se nad nezbytností vzájemné tolerance a respektu ve společnosti.
          Po vysazení cibulek napsali žáci křídami na blízký chodník jména 36 židovských dětí odvlečených z Boskovic v roce 1942. Některá z nich znají podle figurek betléma Jaroslava Koutného, který na své kamarády takto vzpomněl a zachytil je ve chvílích bezstarostnosti. Zároveň si připomněli i další oběti, mezi něž patřily děti MUDr. Karla Svěráka, Iris a Karel, kteří byli spolu s rodiči popraveni v koncentračním táboře Mauthausen (za pomoc parašutistům, kteří odstranili říšského protektora Reinharda Heydricha), právě před osmdesáti lety – 24. října 1942.
          Jejich jména žáci dobře znají nejen z pamětní desky v budově školy, ale i z památníku před kostelem sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, který letos v červnu navštívili.
  Mgr. Jana Svobodová

DSCN0884.JPG DSCN0886.JPG DSCN0887.JPG DSCN0894.JPG DSCN0895.JPG DSCN0896.JPG DSCN0905.JPG